Skleněný pokoj - kniha inspirovaná osudem vily Tugendhat

16. 2. 2010

Kniha Skleněný pokoj britského autora Simona Mawera je strhujícím příběhem slavné brněnské vily navržené architektem Ludwigem Mies van der Rohe. (vydalo nakladatelství Kniha Zlín, 2009)

Kniha s názvem Skleněný pokoj mapuje osudy slavné brněnské vily Tugendhat.

Ačkoliv autor uvádí v předmluvě, že příběh postav je pouhou fikcí, město, dům i historické pozadí jsou zcela reálné. Kniha mě nadchla nejen dojemným příběhem položidovské rodiny majitelů, do jejichž životů krutě zasáhl nástup nacismu, ale i tím, jak autor vystihl genius loci této stavby. Poutavě byl vylíčen i osud stavby, která sloužila postupně jako luxusní bydlení prvorepublikových průmyslníků, stáj pro koně jezdeckého oddílu maršála Malinovského a bezprostředně po válce jako taneční škola. V 50. letech zde dětská nemocnice zřídila tělocvičnu pro děti s vadami páteře. V roce 1963 byla vila zapsána do seznamu nemovitých kulturních památek.


Vila je od 1.1.2010 pro veřejnost uzavřena. Probíhá v ní památková obnova, která byla pečlivě připravována. Měla by vile navrátit její původní krásu a zachránit a obnovit materiály a technické vymoženosti stavby. Rekonstrukce se týká nejen stavby samotné, ale i interiérů a zahrady. Více informací najdete na webu: www.tugendhat.eu. A než tuto významnou architektonickou  památku otevřou, můžete se začíst do jejího příběhu na stránkách knihy Skleněný pokoj autora Simona Mawera (vydala Kniha Zlín, 2009)

Ze zadní strany obálky knihy cituji:

"Jen málo knih z poslední doby dokázalo očima cizince (podobně jako Gottland Poláka Maria Szczygiela) postřehnout československou realitu druhé poloviny 20. století tak brilantně jako Skleněný pokoj Simona Mawera."

Nejnovější článek

#40
KRAS Design Trip 2022

KRAS Design Trip 2022

12. 12. 2022

Baví mě vymýšlet výletní program pro designérky z našeho kruhu. Už posedmé jsme se setkaly na místech, která nás inspirují. Tentokrát jsme vyrazily za humna, do Moravského krasu.

Celý článek