Pokoj pro Filípka ve skandinávském stylu

REALIZOVALI:

Nábytek: Fain Interiér, Blansko

Tapetoval: Vladimír Adámek, tel. 777 828 018

Čalouněný taburet/matrace: Michal Vala

Fotografovala: Bára Grünwaldová a uveřejnila na svém BLOGU.

Návrh: Leona Fousková

2016

Když jsem do rozlehlého pokoje pod střechou dřevostavby na Blanensku přišla poprvé, měla jsem pocit, že místnost už je ve stavu po proměně. Bílý nábytek, šedá, modrá, červená, velmi vkusné dekorace, logické uspořádání. Co se ode mě vlastně očekává? Přijít do interiéru, kde je těžké najít zásadní nedostatky, to je pro designéra vždycky dost velká výzva. A dá se jít dvojí cestou – buď vše překopat a ohromit, anebo pokračovat ve stejném duchu. My jsme po dohodě s maminkou tříletého Filípka zvolily druhou variantu.

V pokoji nezůstal jediný kus nábytku, tedy s výjimkou hamaky, která se nám hodila i do nového konceptu. A tím byl typický nordic styl se vším všudy – pinterestové inspirační obrázky, které maminka vybrala, hovořily jednoznačně. Takže máme domeček, stromečky, medvědy, pletené pufy i černou barvu.

Podmínkou bylo: žádný veselý pokojíček, žádná zelená a oranžová! Červená už byla v původním pokoji, modrá taky. Vzhledem k tomu, že během realizace přišel na svět malý bráška Eliáš, mohli jsme vyloučit i růžovou a fialovou. Nechtěla jsem, aby byl pokoj jen v neutrálních barvách, přece jen jsou to hodně malí kluci a barvy potřebují. A tak nám zbyla žlutá – tedy spíše hořčicová, abychom naplnily daný koncept. A já si pak ještě prosadila přece jen trochu modré – na tapetě System Blue od Lavmi a na protější zdi – světlá šedomodrá pokoj příjemně tónuje.

V původním zadání byly dvě domečkové postele s tím, že mimino později dostane svůj pokoj a jeho postel se do něj přestěhuje. Při navrhování se však ukázalo, že druhá postel je i ve velké místnosti natolik dominantní kus nábytku, že by nám ovlivnila dispozici a pokoj by pak bez ní nefungoval. Tak jsem vymyslela rozkládací matraci v hořčicové barvě, která slouží jako taburet na sezení a když bude mít Filípek návštěvu, může přespat na matraci. Eliáš zatím zůstane s rodiči a až doroste do věku pro vlastní pokojíček, pustíme se do něj.

Nábytek je až na žluté lakované boxíky navržen v neutrálních barvách, výrazným akcentem je černá. Domeček nad postelí je samostatný kus a může být odstraněn, až Filipa přestane bavit. Když zmizí nordic dekorace, bude to vlastně klasický pokoj, využitelný až do dospělosti, a spolu s dekoracemi může měnit i svůj styl.

Doplňky v pokoji jsou z větší části velmi zdařile vybrány maminkou, společně jsme se shodly na obšívaném pufu Sack it, tapetě Lavmi a obrázcích od Jany Kloučkové Kudrnové - Z lesa. Pokoj dostal i novou podlahu z vinylu v běleném dekoru a nové dveře, prostě vše je vyladěno do posledního detailu. Takový ráj je radost fotit!