V mém pokoji roste strom

REALIZOVALI:

​Nábytek, výmalba, umělecká výmalba: v režii klientů

Čalouněná rozkládací matrace: Michal Vala

Fotografovala: Bára Grünwaldová

Návrh: Leona Fousková

2017 - 2018

Když jsem přijela do malého a s láskou zařizovaného domku jižně od Brna, ocitla jsem se v laskavém objetí, kde se staré snoubí s novým. I přesto, že dům je kompletně zrekonstruován, zachovali majitelé v  přízemí sto let staré dveře i okna. A to mě vždy potěší a zahřeje, protože vím, že uhájit je v průběhu stavby vyžaduje značnou dávku jistoty a přesvědčení.

Pokoj pro syna, který jsem navrhovala, je v podkroví, kde střechu nesou přiznané kovové sloupky. Jeden z nich stojí v prostoru za dveřmi. Maminka měla obavy, aby se nestal příčinou úrazu, a zároveň docela nevhodně dělil prostor. Co s ním? Původně jsme uvažovaly, že ho vestavíme do nábytku, ale pak by vznikl malý, uzavřený a trochu temný kout. Jelikož měl sloupek tvar nefalšovaného stromu – s kořenem vystupujícím nad podlahu i s větvením pod střechou, nebylo co řešit. Tento strom prostě jen potřeboval dostat slušivý kabátek a stát se ikonou pokoje!

Oslovila jsem holky z Catness Design, které si sloupek přijely přeměřit, pak se háčkovalo a háčkovalo a nakonec proběhla montáž, která trvala celý den. Na místě se všechno ještě upravovalo a dodělávalo. Klobouk dolů, ženy!

Pokoj měl být lehce šmrncnutý skandinávským stylem, nábytek v kombinaci světlého dřeva a bílé. Jeník miluje přírodu a rád vyrábí s tátou ptačí budky, ve spojení se stromem tu máme koncept jak víno. Budky se nakonec koupily u Ptačích garsonek a jsou opravdu úchvatné, ale věřím, že Jenda časem zase něco vyrobí. I když se mu s věkem mění zájmy a těsně před focením mělo dojít na malbu stíhačky nad postel. Přijely jsme s Bárou včas a tak máme stále pokoj milovníka přírody, a to včetně originální výmalby v ptačím koutku od souseda akademického malíře.

Z tohoto pokoje mám obzvlášť radost! Háčkovaný strom je jedinečný prvek a já doufám, že se najdou další klienti, kteří budou otevření a kývnou na nezvyklé řešení. Nezbývá, než Jeníkově mámě složit poklonu za odvahu. Děkuji!